Včelaříci

OO ČSV BENEŠOV

Zlatá včela Votice 2023

Do Votic přilétla Zlatá včela poprvé v historii. Jedná se o vědomostní soutěž dětských včelařských kroužků. Letos se v sobotu 22. dubna sjelo do Votic 13 kroužků z celého Středočeského kraje, včetně Prahy. Účast dětí byla obrovská, patrně nejvyšší z celé republiky - 87 malých včelaříků. Nejmladší byla Hanička Špátová z našeho kroužku, ač ještě předškolačka, bojovala statečně a obsadila velmi pěkné 20. místo z 39 dětí v mladší kategorii. Soutěž probíhala pod záštitou okresní organizace Benešov, hlavním organizátorem byl náš kroužek Votice. Náš okres byl ještě zastoupen kroužkem z Vlašimi. 

Zázemí nám poskytla místní základní škola. Kolem osmé hodiny ranní zde začal hukot jako v úlu. V 9 hodin jsme slavnostně zahájili tuto krásnou akci, děti byly rozděleny do skupin a po rozpečetění otázek začal vědomostní test, který nebyl nijak jednoduchý. Pro vedoucí kroužků a rodiče zúčastněných dětí byl připraven doprovodný program. Návštěva kláštera s milou průvodkyní a poté exkurze na farmě Čapí hnízdo. Dospělí byli s programem spokojeni a děti se bez nich alespoň mohly lépe soustředit. Po testu následovalo poznávání včelařských pomůcek, mikroskopické preparáty, botanika a včelařská praxe. Kolem poledne už některé skupiny byly hotovy a po chutném obědě následoval program pro děti pod vedením Pavla Pečenky - policejní psi hledali výbušniny i ukryté osoby a předvedli i obranu. Ve dvě hodiny začalo vyhlašování výsledků. V mladší kategorii zvítězil Martin Chmel z kroužku Vlašim, stříbrnou medaili vybojovala Františka Nevanová z kroužku Votice a třetí místo obsadil David Rybníček - kroužek Vlašim. Ve starší kategorii obhájila loňské zlato Helena Bendová z kroužku Votice, stříbro získal Ondra Rybníček a bronz George Driver, oba z kroužku Vlašim. Ze starší kategorie postupuje 7 dětí do ústředního kola v Nasavrkách, spolu s výše uvedenými ještě postupují dva kluci z Vlašimi a dvě děti ze včelařského kroužku Gymnázia nad Alejí v Praze, jehož vedoucím je rodák z Votic Pavel Brabec. Přední místa jsou tedy opět z okresu Benešov. Tato velmi vydařená akce by se neobešla bez sponzorů, kterým bychom chtěli touto cestou moc poděkovat. Podpořili nás: Město Votice, Město Vlašim, obec Olbramovice, Ochrana Fauny Hrachov, která je zřizovatelem kroužku Votice, Český svaz včelařů, Vltava InvestDomov Fauny Hrachov, Okresní organizace včelařů Benešov, ZD Krásná Hora nad Vltavou, ZD Nova Bystřice, Farma Čapí Hnízdo, firma Gradus s. r. o., Toppower, Kamenolom Zapa Votice, Petr Šach Bystřice, Včelařství Havlíček, včelař Pavel Tikovský ze ZO Ouběnice, včelař Petr Stejskal ze ZO Týnec nad Sázavou, R. D. Med- Růžena Dvořáková z Bystřice, včelař Přemysl Brewczynski z Malovic, Marila, Benea, firma 3D Vykrajovátka a tiskárna Tria. Patří jim velký dík, včelaříci mají moc pěkné ceny a dostalo se na všechny. Poděkování patří i vedení školy, kde mohla akce proběhnout. Nesmíme zapomenout na nezištnou pomoc mnoha dobrovolníků, bez nich by toto vůbec nešlo zvládnout. Včelaři z okolních organizací: Miličín, Janovice, Ouběnice, Sedlec-Prčice, Vlašim, Bystřice, Heřmaničky, Čerčany a Benešov, bývalí žáci z kroužků, kroužek velkých dětí z Obořiště a další kamarádi a přátelé včel. Počasí se vydařilo, takto slunečný den v dubnu ani nebyl. Postupujícím dětem držíme pěsti v ústředním kole a za rok se těšíme na Zlatou včelu v Lysé nad Labem. 

Vedoucí kroužků Votice a Hrachov Miroslav DvořákVčelařský kroužek VOTICE

Včelařský kroužek ve Voticích byl založen 7. října 2015. Jeho zřizovatelem je Ochrana Fauny se sídlem na Hrachově. S dětmi se scházíme pravidelně každou středu v starém sadu poblíže Motýlária, které je pobočkou Ochrany Fauny. Vedoucím je Miroslav Dvořák ze Semtínka a ten také vede druhý kroužek na Hrachově u Sedlčan. Kroužek byl založen v září 2011 a probíhá v centru areálu Ochrany Fauny České republiky v Hrachově čp. 13. Zřizovatelem je Domov Fauny s. r. o. Aktuálně ho navštěvuje 11 dětí z okolních osad.

V zimním období naše schůzky probíhají v budově kina. Máme tři vlastní včelstva, každý rok si vychováme oddělek, chováme matky přelarvením. Proti roztočům bojujeme několika způsoby, vyřezáváme trubčinu, ošetřujeme kyselinou a pravidelně monitorujeme spad roztočů, jak posypem moučkovým cukrem, tak spadem na podložky. Odměnou nám jsou tři medobraní, máme vlastní nerezový ruční medomet

Pracujeme se starou Německou rámkovou mírou v plodišti 420na 350mm a v medníku polovinu 420 na 170mm, pro děti je to lehčí metodika. V zimním období si připravujeme rámky, před vánoci pečeme perníky z forem, odléváme svíčky a vyrábíme masti z propolisové tinktury a z propolisu. 

Máme i medovou hodinu s několika ochutnávkami a kontrola obsahu vody refraktometrem a zkouška elektrické vodivosti konduktometrem. Jindy probíhá hodina s medovinou, medovým vínem a medovcem, kontrola správného roztoku cukroměrem, prokvašení hustoměrem a destilace lihoměrem. Na této schůzce děti ochutnávají pouze přivoněním. 

Pilně se připravujeme na soutěž Zlatá včela, poslední dva roky byly úspěšné. Zkoumáme včely pod mikroskopem, ty máme dva jeden je moderní a druhému bude sto let. Výuka probíhá v zimě při fotorámcích. Kroužek navštěvuje aktuálně deset dětí, což je maximum. Složení je osm děvčat a dva kluci ve věku od osmi do třinácti let.

Miroslav Dvořák

Zlatá včela ve Vlašimi v roce 2019....
Včelařský kroužek Vlašim

Včelařský kroužek ve Vlašimi patří k těm s dlouhou tradicí. Pod vedením Františka Hlaváčka se rádi zapojují do včelařských soutěží, pilně se připravují a ve Zlaté včele je můžeme pravidelně vídat mezi postupujícími do celostátního kola. Vlašim je důkazem, že včelařské kroužky mají smysl. Řada mladých včelařů zde dostala dobrý základ, přilnula ke včelám natolik, že u včelaření zůstala a rozšířila řady členů tamní základní organizace. Vyrostli tam i včelaři, kteří české metody přinesly až k protinožcům a naopak odtamtud donesly zajímavé informace o zahraničním včelaření, stali se učiteli včelařství a aktivně působí v oboru i nadále.

Včelařský kroužek NEVEKLOV

Kroužek v Neveklově byl založen v roce 2014 při základní škole. Pro větší zájem dětí je rozdělen do dvou skupin (1.-5. třída, 6.-9. třída) a schází se každé pondělí mezi 14-16 hodinou v prostorách místní základní školy. Od roku 2015 máme zřizené školní stanoviště se dvěma včelstvy, kam v případě pěkného počasí pravidelně docházíme. 

.