Včelaříci

OO ČSV BENEŠOV


Včelařský kroužek VOTICE

Včelařský kroužek ve Voticích byl založen 7. října 2015. Jeho zřizovatelem je Ochrana Fauny se sídlem na Hrachově. S dětmi se scházíme pravidelně každou středu v starém sadu poblíže Motýlária, které je pobočkou Ochrany Fauny. Vedoucím je Miroslav Dvořák ze Semtínka a ten také vede druhý kroužek na Hrachově u Sedlčan. Kroužek byl založen v září 2011 a probíhá v centru areálu Ochrany Fauny České republiky v Hrachově čp. 13. Zřizovatelem je Domov Fauny s. r. o. Aktuálně ho navštěvuje 11 dětí z okolních osad.

V zimním období naše schůzky probíhají v budově kina. Máme tři vlastní včelstva, každý rok si vychováme oddělek, chováme matky přelarvením. Proti roztočům bojujeme několika způsoby, vyřezáváme trubčinu, ošetřujeme kyselinou a pravidelně monitorujeme spad roztočů, jak posypem moučkovým cukrem, tak spadem na podložky. Odměnou nám jsou tři medobraní, máme vlastní nerezový ruční medomet

Pracujeme se starou Německou rámkovou mírou v plodišti 420na 350mm a v medníku polovinu 420 na 170mm, pro děti je to lehčí metodika. V zimním období si připravujeme rámky, před vánoci pečeme perníky z forem, odléváme svíčky a vyrábíme masti z propolisové tinktury a z propolisu. 

Máme i medovou hodinu s několika ochutnávkami a kontrola obsahu vody refraktometrem a zkouška elektrické vodivosti konduktometrem. Jindy probíhá hodina s medovinou, medovým vínem a medovcem, kontrola správného roztoku cukroměrem, prokvašení hustoměrem a destilace lihoměrem. Na této schůzce děti ochutnávají pouze přivoněním. 

Pilně se připravujeme na soutěž Zlatá včela, poslední dva roky byly úspěšné. Zkoumáme včely pod mikroskopem, ty máme dva jeden je moderní a druhému bude sto let. Výuka probíhá v zimě při fotorámcích. Kroužek navštěvuje aktuálně deset dětí, což je maximum. Složení je osm děvčat a dva kluci ve věku od osmi do třinácti let.

Miroslav Dvořák

Zlatá včela ve Vlašimi v roce 2019....
Včelařský kroužek Vlašim

Včelařský kroužek ve Vlašimi patří k těm s dlouhou tradicí. Pod vedením Františka Hlaváčka se rádi zapojují do včelařských soutěží, pilně se připravují a ve Zlaté včele je můžeme pravidelně vídat mezi postupujícími do celostátního kola. Vlašim je důkazem, že včelařské kroužky mají smysl. Řada mladých včelařů zde dostala dobrý základ, přilnula ke včelám natolik, že u včelaření zůstala a rozšířila řady členů tamní základní organizace. Vyrostli tam i včelaři, kteří české metody přinesly až k protinožcům a naopak odtamtud donesly zajímavé informace o zahraničním včelaření, stali se učiteli včelařství a aktivně působí v oboru i nadále.

Včelařský kroužek NEVEKLOV

Kroužek v Neveklově byl založen v roce 2014 při základní škole. Pro větší zájem dětí je rozdělen do dvou skupin (1.-5. třída, 6.-9. třída) a schází se každé pondělí mezi 14-16 hodinou v prostorách místní základní školy. Od roku 2015 máme zřizené školní stanoviště se dvěma včelstvy, kam v případě pěkného počasí pravidelně docházíme. 

.